1. veebruaril avatakse Arvo Pärdi Keskuses uus näitus „Tintinnabuli – maailm noodipaberil“, mis kutsub külastajat pikale ja rahulikule retkele tutvuma Arvo Pärdi isikupärase loomestiili – tintinnabuli’ga. Interaktiivsetel raamatulehtedel elustub Arvo Pärdi muusikamaailm kirjeldustes, piltides, animatsioonides ja helimaastikes. Näitus valmis Arvo Pärdi juubeliaastal ja sellega tähistatakse Arvo Pärdi 90. sünnipäeva.
Aastal 1976 avastas Arvo Pärt enda jaoks uue helikeele, tintinnabuli, millest võrsus tema edasine looming. Tintinnabuli on teinud Arvo Pärdist terves maailmas tuntud ja armastatud helilooja. Mis on see heliseva ladinakeelse nimetusega nähtus, mis on toonud tuhandeid kuulajaid kontserdisaalidesse, pannud professionaale kirglikult kaasaja muusikakultuuri üle diskuteerima ja muutnud koguni inimeste elusid?
Arvo Pärdi juubeliaastal ja eesti raamatu aastal avatav näitus „Tintinnabuli – maailm noodipaberil“ kujutab endast suuremõõtmelist raamatut.
„Niisiis ootab külastajat keskuse raamatukogus suuremõõtmeline raamat, mis aga pole kindlasti mõni harilik köide! See raamat, mille tekstid on trükitud päris paberile, reageerib inimese lähedusele, tema puudutusele ja liikumisele. Luues raamatuga kontakti, ilmnevad selle lehekülgedel väärtuslikud lisakihid, just nagu oleks tegemist mõne elusolendi ja isiksusega,“ sõnab näituse kuraator ja teksti autor Maarja Tyler.
Näitus loob võimaluse igal külastajal olenemata tema ettevalmistusest saada lähemalt tuttavaks Arvo Pärdi muusikaga. Kompaktsed tekstid, animeeritud noodijoonised, helinäited, videod, intervjuud ja fotod juhatavad külastajat samm-sammult läbima helilooja loomingulist teekonda modernismist kriisi ja otsinguteni ning lõpuks tintinnabuli leidmiseni.
Näitus on kavandatud mitmeosalisena. Praegu on külastajal võimalik tutvuda ekspositsiooni avaosaga, mis keskendub tintinnabuli muusikalisele olemusele. Järgmistes osades käsitletakse Pärdi loomingu vaimset maailma, tintinnabuli-muusika arengut, selle vastuvõttu jpm.
„Tintinnabuli – maailm noodipaberil“ on suunatud eelkõige üksikkülastajatele. Näitus on sündinud usalduslikus ja lähedases koostöös Arvo Pärdi ja tema abikaasa Noraga. Kuraator ja teksti autor on Maarja Tyler, kaaskuraatorid ja toimetajad on Kristina Kõrver ja Kai Kutman. Näituse on kujundanud Kärt Maran ning Marje Eelma ja Martin Eelma disainibüroost Tuumik, tehniline lahendus on firmadelt Platvorm ja RGB. Näituse tõlkis inglise keelde Marrit Andrejeva.
Näituse valmimist toetasid Reet ja Väino Kaldoja, advokaadibüroo Cobalt ja erahaigla Fertilitas.