fbpx

Sündmused

Orkester Helikunst. Bruch, Mozart

Kontsert

T 23. august 2022, 18.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Sten Lassmann (klaver)
Orkester Helikunst
Valle-Rasmus Roots (dirigent, tšello)

Sündmuse korraldaja

MTÜ Helikunst

Tutvustus

Orkestri Helikunst suvisel kontserdil kõlavad Bruchi Kol Nidrei, Mozarti Klaverikontsert nr. 27 ja Sümfoonia nr. 33. Orkestril Helikunst on suur au ja rõõm enda ees juba neljandat kõrgeima kaliibri solisti tervitada. Mozarti Klaverikontserdis nr. 27 soleerib Eesti hinnatumaid pianiste—Sten Lassmann.

Orkester Helikunst koosneb peaasjalikult noortest andekatest muusikutest, kes ei tööta kutselistes eesti orkestrites, kuid kes otsivad ka väljaspool õppetööd väljundit kõrgel tasemel orkestrimängukunsti kultiveerida ja publikule kuulamiseks pakkuda. Seega annavad nad oma interpretatsiooniga nii kuulajaile kui neile endile võimaluse teoseid kogeda värske kunstilise pilgu läbi. Orkestri dirigent on Valle-Rasmus Roots.

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. Lassmann on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud paljude orkestrite ees. Ta on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi suur ja väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontserdisaal Pekingis. Sten Lassmann on esinenud solistina koos paljude hinnatud dirigentidega, nagu Jüri Alperten, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Risto Joost, Mihhail Gerts, Mikk Murdvee, Tõnu Kaljuste, Toomas Kapten, Vello Pähn, Toomas Vavilov, Mikk Üleoja, Arvo Volmer, Lauri Sirp ning Olari Elts.
2008. aastast on Sten Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika – 206 teost. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (filosoofiadoktori kraad esituspraktikas, 2013) ning aastast 2011 annab ta Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics välja üheksast CD-plaadist koosnevat sarja „Heino Eller – Complete Piano Music“, mille eelviimane kaheksas plaat ilmus 2022 aasta veebruaris. Käesoleval ajal kirjutab ta monograafiat Elleri klaveriloomingust mis ilmub EMTA kirjastuses 2023. a. algupoolel. Sten Lassmann on EMTA Interpretatsiooniosakonna klaveri vanemlektor ning Eesti Kontserdi rahvusvahelise festivali KLAVER kunstiline juht. Lisaks sellele kuulub ta Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatusse, Eesti Kontserdi loomenõukogusse, ning on Heino Elleri SA asutaja koos Olari Eltsiga, MTÜ Eesti Pianistide Liit asutajaliige koos Mihkel Polliga.

Valle-Rasmus Roots lõpetas käesoleval aastal magistriõpingud orkestridirigeerimise erialal prof. Paul Mägi klassis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2018/2020 tudeeris ta dirigeerimise aluseid maestro Jüri Alperteni juures. Roots on dirigendina üles astunud näiteks 2021. a. novembris ning 2022. a. jaanuaris, juhatades kammerorkestri ME104 kontserte erinevates eesti kontserdisaalides. Kolmandal märtsil juhatas ta Orkester Helikunsti debüütkontserti EMTA Suures Saalis. 16. aprillil ja neljandal mail juhatas ta Orkester Helikunsti kontserte Viimsi kirikus ning Estonia kontserdisaalis (solist Marcel Johannes Kits). Roots on dirigendina koostööd teinud ka mitmete teiste väljapaistvate solistidega. Ta on osalenud ka Arvo Volmeri, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi, Leonid Grini, Vello Pähna, Lauri Sirbi ja Jorma Panula dirigeerimiskursustel. Orkester Helikunsti visiooni tuuma moodustab Eesti helikunsti jätkusuutlikkusse oma kirgliku panuse andmine.

Sündmused

Uudiskiri