1. juuli, „Für Alina“. Hamburgi Riigiooper, Saksamaa
Hamburgi Riigiooperi kuulsa balletijuhi John Neumeieri 2006. aasta lavastus „Parzival – Episoden und Echo“, mille ballettmeister on kasutanud John Adamsi ja Richard Wagneri muusikat ning Arvo Pärdi klaveripala „Aliinale“, mis kõlab etenduses kaks korda. Balletti dirigeerib Simon Hewett. John Neumeierit inspireerisid Chrétien de Troyese ja Wolfram von Eschenbachi keskaegsed tekstid („Parzival“).
„Parzival…“ tuli Hamburgi Balleti mängukavva 2010. aasta sügisel: neljal õhtul 30. oktoobrist 5. novembrini. Novembrikuu keskel (12.‒16. XI) viidi „Parzival…“ Pariisi Rahvusooperi balletilavale Garnier’ Paleesse kokku kuue külalisetendusega.
2. juuli, „Missa syllabica“. Nargenfestival, Tallinn, Eesti
Tõnu Kaljuste juhitaval Nargenfestivalil Tallinnas toimub 2. juulil kontsertõhtu Noblessneri valukojas, kus Kaljuste dirigeerib kava kahte vokaalteost, Arvo Pärdi „Missa syllabicat“ ja Gioachino Rossini väikest missat „Petite messe solennelle“ (1864). Kui Rossini teos on tema vanema ea üks viimaseid teoseid, siis Pärdi oopus on pärit tintinnabuli-teoste algusperioodist, 1977. aastast ja seda esitatakse kooriga a cappella või oreli saatel. Kontserdil esineb Saksa ansambel Kirchheimer Vokal-Consort, kus on tegevad kaheksa lauljat ja kaks instrumentalisti.
3. juuli, „Tabula rasa“. Cheltenham, Suurbritannia
Juulikuu algul toimub Cheltenhami Festivalil üks kontsert Arvo Pärdi muusikaga. Mainekas festival toimub tänavu 29. juunist 10. juulini, 3. juulil esineb sellel Festival Academy Strings Neil Thomsoni dirigeerimisel. Paljude esinejate hulgas 67 aastat vanadel pidustustel on ka London Philharmonic Orchestra Vladimir Jurowski ja Bournemouth Symphony Orchestra Kirill Karabitsi juhatusel, solistideks legendaarne löökpillivirtuoos Evelyn Glennie, samuti pianist Leif Ove Andsnes jpt. Festival Academy Stringsi kavas on 3. juulil inglise muusikast Richard Rodney Bennett ja klassik Arthur Bliss, samuti Johann Sebastian Bachi „Klaverikontsert nr 4 A-duur“, kus solistiks James Rhodes. Õhtu teises pooles kõlab Neil Thomsoni käe all vaid Arvo Pärdi „Tabula rasa“, selle ettekande soliste pole dirigent ja orkester veel avalikustanud.
5. juuli, „Passacaglia“. Strasbourg, Prantsusmaa
Strasbourg’i koguneb nimekaid muusikuid mitmelt poolt, et anda ühiskontsert vene poliitvangide ja eelkõige Mihhail Hodorkovski toetuseks. Siia tuleb esinema ka kammerorkester Kremerata Baltica koos Gidon Kremeriga ning nad mängivad sel õhtul Arvo Pärdi teost „Passacaglia“.
9. juuli, „Berliner Messe“. Birmingham, Suurbritannia
Bournemouthi auväärses Malvern Priory katedraalis sünnib 9. juuli õhtul kontsert, kus peategelasteks on Birmingham Festival Choral Society koor koos English String Orchestraga. Koori juhatab Patrick Larley, kes on selle muusikadirektor 2005. aastast. Ka Eestit külastanud koor on asutatud juba 1843. aastal. Selle õhtu kavas on Patrick Larley enda „Prelüüd“ keelpilliorkestrile, Johann Sebastian Bachi „Oboe- ja viiulikontsert“, seejärel Arvo Pärdi „Berliner Messe“ ja Antonio Vivaldi „Gloria“.
9. juuli, Sümfoonia nr 3, „Cecilia, vergine romana“, „Cantique des degrés“. Dresden, Saksamaa
Dresdeni Filharmoonia orkestri ees seisab taas Kristjan Järvi ning tema kontserdil Dresdeni kuulsas, hiljuti taastatud ja taasavatud (2005) Frauenkirches kõlab kolm Arvo Pärdi teost kõrvuti Gustav Mahleri orkestrilauludega. Õhtu solistiks on võluv austria metsosopran Angelika Kirchschlager, laulab Dresdeni Kammerkoor. Dresdeni Filharmooniaorkestri esinemine Frauenkirches on haruldane ning kontsert äratab suurt huvi.
Kristjan Järvi on „Sümfoonia nr 3“ ja „Cantique des degrés“ ning samuti „Stabat Materi“ kooriversioonis (kaks viimast esmakordselt) ka plaadile mänginud. Plaat ilmus Sony/BMG firmamärgi all Arvo Pärdi sünnipäeva puhul septembris 2010, ettekandjaiks RIAS Kammerkoor ja Berliini Raadio Sümfooniaorkester. Enne esitas Kristjan Järvi plaadikava ka kontserdil Berliinis 2010. aasta veebruaris.
9. juuli, „Silouans Song“. Rastatt, Saksamaa
Imposantses Rastatti lossis mängib Rastatti Kammerorkester Arvo Pärdi „Silvanuse laulu“.
12. juuli, „Fratres“. Jyväskylä, Soome
Soome ülikoolilinna Jyväskylä linnaorkester Jyväskylä Sinfonia mängib Eri Klasi dirigeerimisel suvemuusika festivali „Jyväskylän Kesä“ avakontserdi Keuruu uues kirikus. Eri Klas avab festivali Arvo Pärdi teosega „Fratres“ keelpillidele ja löökpillidele, järgneb Johannes Brahmsi „Viiulikontsert“ ning pärast vaheaega Ludwig van Beethoveni „Sümfoonia nr 3“. Solistiks on 10. rahvusvahelise Sibeliuse konkursi võitnud Nikita Boriso-Glebski Venemaalt. Eri Klas seisab selle orkestri ees taas pärast 27-aastast vaheaega.
14. juuli, „Wenn Bach Bienen gezühtet hätte“. Auckland, Uus-Meremaa
Aucklandi Filharmoonia orkestri sarjas „Inspired by Bach“ kõlab 14. juulil Aucklandi Linnahallis põneva kavaga kontsert, heliloojateks sh mitmete seatud teostega Bach, Mozart, Beethoven, Villa-Lobos, Elgar, Webern ning Arvo Pärt palaga „Kui Bach oleks…“. Õhtut juhatab noor ameerika dirigent ja helilooja Jayce Ogren, kes lõpetas just dirigendiassistendi ameti USAs Cleveland Orchestra juures ning elab 2009. aastast Berliinis. Jayce Ogren kuulub ka muusikaagentuuri IMG Artists kunstnike hulka.
14., 15. ja 16. juuli, „I Am the True Vine“, „Summa“, „Te Deum“. São Paulo, Brasiilia
Brasiilia metropoli esinduslikus kontserdihallis Sala São Paulo kõlab Arvo Pärdi muusika 14. juulil lausa kolmel kontserdil. Hommikuses kavas esitatakse teos „I Am the True Vine“, mille järel kõlavad Heinrich Schützi „Ich bin ein rechter Weinstock“, Felipe Lara „O“ ning Johann Sebastian Bachi „Magnificat D-duur“.
Pärastlõunal toimub flöödi ja keelpillikvinteti kontsert (esiviiuldaja Igor Sarudiansky), kus on ettekandel Pärdi „Summa“, samas nt ka Gia Kantšeli lugu „Ninna Nanna Per Anna“.
Õhtul avab kontserdi taas „I Am the True Vine“, siis kantakse ette H. Schützi nimetatud teos ja Arvo Pärdi „Te Deum“. Viimane kava kõlab kolmel õhtul. Arvo Pärdi muusikat esitavad Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo (São Paulo Riiklik Sümfooniaorkester, OSESP, asutatud 1954) ja OSESPi koor. Dirigeerib Rootsist pärit Ragnar Bohlin, kes on USAs San Francisco Sümfooniaorkestri koori kunstiline juht, Rootsis töötanud ka Rootsi Raadio koori ja Eric Ericsoni kammerkooriga.
16.- 17. juuli, „The Beatitudes“. Tallinn ja Naissaar, Eesti
Tõnu Kaljuste Nargenfestival toob Hollandi Flöödiorkestri mängima Arvo Pärdi pala „The Beatitudes”. See kantakse ette koos Nargenfestivali kooriga 16. juulil Tallinnas Noblessneri valukojas ja 17. juulil Naissaarel Omari küünis. Flöödiorkestri seadetest koosneva huvitava kava avab Giovanni da Palestrina „Agnus Dei“, mille järel kõlabki koorilt ja orkestrilt Pärdi „The Beatitudes“. Samuti on kavas vähetuntud ent head hollandi muusikat, sh Dominy Clementsi ja Jacob ter Veldhuisi palu ning nende vahel ka Erkki-Sven Tüüri „Passioni“. Õhtu teises pooles on Jeff Hamburgi, Michelangelo Rossi, Joep Franssensi ja Duarte Lobo oopused. „The Beatitudes“ tuli maailmaesiettekandele 1990. aastal Berliini Nathanaelkirches, esitajaks Theatre of Voices Paul Hillieri juhatusel.
18. juuli, Fratres“. Kuhmo festival, Soome
Mainekamaid Soome kammermuusikafestivale on oma programmi võtnud Arvo Pärdi pala „Fratres“. Programm koostatakse festivalile saabuvate tuntud interpreetide valikute põhjal. Kontio koolis (kust festival üldse alguse sai) toimuval kontserdil „Põhjala Paganinid“ on „Fratrese“ ettekandjaiks seitse muusikut: Daniel Rowland, Priya Mitchell ja Jukka Pohjola (viiulid), Vladimir Mendelssohn (vioola), David Cohen ja Tray Lee (tšellod) ning Zoran Marković (kontrabass).
19. ja 23. juuli, „Fratres“. Pariis, Prantsusmaa
Pariisi ajaloolises ja mainekas muusikateatris Théâtre du Châtelet’s toimub järjekordne suvine balletifestival „Les étés de la danse“, kus 6.‒23. juulini annab esmakordselt 17 külalisetendust Miami City Ballet USAst. Nende programmis on kahel õhtul ka maikuust tuttava briti Pärdi-koreograafi Christopher Weeldoni („After the Rain“ Sydneys) lavastatud ballett „Liturgy“ Arvo Pärdi „Fratrese“ muusikal (viiuli, keelpillide ja löökpillide versioonis). Kogu 19. juuli kavas on Twyla Tharpi „Nine Sinatra Songs“, Jerome Robbinsi „Fauni pärastlõuna“, Christopher Wheeldoni „Liturgy“ kahele tantsijale ning George Balanchine’i „Ballet Imperial“ Tšaikovski muusikal. 23. juuli õhtul trupi viimasel etendusel on avaballetiks Balanchine’i „Square Dance“, ülejäänud kolm balletti Debussy, Pärdi ja Tšaikovski muusikal on samad mis 19. juulil.
23. juuli, „Für Lennart in memoriam“. Brixen, Itaalia
Müncheni Kammerorkester annab 23. juulil kontserdi Põhja-Itaalias Brixeni toomkirikus, korraldajaks muusikaühing „Musica Viva Vinschgau“. Õhtul, kus on valdavalt koori- ja motetimuusikat orkestriga, on ainsaks orkestripalaks Arvo Pärdi „Für Lennart in memoriam“. Selle ees kõlavad Wolfgang Amadeus Mozarti „Ave verum“ ja Anton Bruckneri kolm motetti, kontserdi lõpetab Gabriel Fauré „Requiem“. Müncheni Kammerorkestriga on kaasas õhtu teise peategelasena Baieri Raadio koor, dirigendiks Peter Dijkstra. Vaid 33-aastane Peter Dijkstra on juba nõutud esineja kooride ja orkestrite ees Euroopas ja kaugemalgi. Ta on käinud end täiendamas ka Eric Ericsoni ja Tõnu Kaljuste meistrikursustel, võites 2003. aastal Eric Ericsoni konkursi Stockholmis. Dijkstra on olnud Baieri Raadio koori ees Münchenis juba 2005. aastast ning kolm aastat kuni 2010. aastani Rootsi Raadio koori peadirigent. Tänavugi on tema käe all laulnud Madalmaade Kammerkoor, Orphei Drängar, Rootsi Raadio koor, Vocaal Ensemble Musa ja muidugi Baieri Raadio koor.
24. juuli, „Für Lennart in memoriam“. Eberbach, Saksamaa
Järgmiseks päevaks sõidavad Müncheni Kammerorkester ja Baieri Raadio koor juba üle Itaalia-Saksamaa piiri tagasi Saksa poolele ning esitavad Itaalias kuuldud kava Eberbachi basiilikas, olles nüüd külalisesinejaks mainekal Rheingau rahvusvahelisel festivalil. Meenutagem, et 21. mail mängis Müncheni Kammerorkester Peter Dijkstra juhatusel „Für Lennart in memoriami“ ka Nürnbergis Püha Seebaldi kirikus.
28.‒31. juuli, ballett „Passio“. Turu Toomkirik, Soome
Soome rahvuspühamus Turu toomkirikus toimub neli viimast etendust (kokku 16) lihavõtte aegu esietendunud Tiina Lindforsi balletist „Passio“. Balletiõhtu põhineb tervenisti Arvo Pärdi muusikal ja sellel kõlab (nüüd juba helilindilt) viis teost: „Cantus“, „Festina lente“, „In principio“, „Mein Weg“ ja viimasena „Passio“. Balleti esitavad Turu nüüdistantsu teatri „Eri“ tantsijad. Etenduse kunstilise juhi ja lavastaja-koreograafi Tiina Lindforsi kõrval on valguskunstnikuks on Esä Kyllönen.
Aprilli etendustel oli kirikus Arvo Pärdi muusikat mängimas Turu Filharmoonia orkester ja laulmas Turu katedraalikoor Juha Kangase dirigeerimisel, samad esitajad kõlavad nüüd lindilt. „Passio“ kuulub kultuuripealinna „Turku 2011“ programmi.
Ülevaate koostanud Priit Kuusk