15. juunil 2015 andis Austria Vabariigi president Heinz Fischer Arvo Pärdile pidulikult üle Austria Teaduse ja Kunsti aumärgi, mis on riigi kõrgeim autasu silmapaistva panuse eest nimetatud valdkonda. Autasu antakse välja alates 1955. aastast ja selle teeb eriliseks asjaolu, et saajate arv on rangelt piiratud. Üheaegselt võib aumärgi kandjaid olla vaid 72 inimest, jagunedes arvult pooleks Austria ja välisriigi kodanike vahel.
Tihedad kultuurikontaktid Austria ja Eesti vahel tekkisid kohe pärast Eesti taasiseseisvumist. Kõrvuti kirjanduse ja kunstiga kujunes koostöö eriti oluliseks muusika vallas, millega Arvo Pärdi looming on pakkunud arvukalt kokkupuutepunkte. Lahkudes 1980. aastal NSVL-i koosseisu kuuluvast Eestist kui mittesoovitav isik, võttis Austria riik helilooja südamlikult vastu, andes talle kui soovitatud isikule kiirkorras kodakondsuse. Tähelepanuväärne on fakt, et Arvo Pärt pälvis kõrgeima autasu kui austerlane, luues sellega ühendava silla kahe riigi vahel.
Aumärgi pidulik üleandmistseremoonia leidis aset Viinis Hofburgi lossis, mis on ühtlasi presidendi ametlik residents. Sellele eelnenud kontserdil Josephskapelle kabelis esitas Arnold Schoenberg-Chor Erwin Ortneri juhatusel Arvo Pärdi teosed „The Woman with the Alabaster Box“, „Nunc dimittis“, „Virgencita“ ja „Drei Hirtenkinder aus Fátima“. Teoste vahele luges tuntud näitleja Peter Matić Austria tänapäeva ühe mõjukaima poetessi Friederike Mayröckeri tekste.
Presidendi kutsega oli koosviibimisest ja pidulikust õhtusöögist palutud osa võtma 80 inimest üle maailma, nende hulgas kirjastuse Universal Edition juhataja Astrid Koblanck ja Eesti Vabariigi suursaadik Viinis Eve-Külli Kala.
Arvo Pärti on varem tunnustatud Austria Teaduse ja Kunsti I klassi auristiga, samuti Viini Ülikooli poolt väljaantava Herderi preemiaga.
Vt lisaks katkendeid kontserdist:
https://www.youtube.com/watch?v=XHOuMgy68RA
https://www.youtube.com/watch?v=Q9Q3wiZoik0